Kazuistika: Netypické hryzné poranenie

Pacient: pes, parson teriér, 7 rokov, 7 kg, Cora
Anamnéza: pohryzenie iným psom.
Autor: MVDr. Bonita Collet Bónová

Sučka bola privedená do ambulancie s tým, že predošlý den bola pohryzená druhým psom do zadnej časti tela. Pri klinickom vyšetrení sa nenašli žiadne rany alebo stopy po pohryzení okrem drobného hematómu a  bolestivosti na lavom tarze sučky. Bol nasadený meloxicam sirup ...

Žiadajte tú najlepšiu starostlivosť aj pre svoje zvieratá!

Prípadová štúdia – použitie prípravkov Vetericyn VF® a Hyiodine®.

Veterinárna prax Boldivet – MVDr. Zuzana Boldižárová, MVDr. Martin BoldižárPacient č. 1. : 9 ročný valach , Lipican – predvedený na ošetrenie nehojacej sa rany v oblasti korunky.

Vetericyn a Hyiodine v Praxi malých zvierat (MVDr. Branislav Bajužík)

Veterinárna Klinika Žilina MVDr. Branislav Bajužík

Prípad č.1 Jazvečik , samec, 3 ročný - „Mako“, rana po pohryzení
Psík po pohryzení iným psom, rozsiahla rana v oblasti rebier, silne znečistená, po sutúre a drenáži došlo asi po 10 dňoch k nekróze ranových okrajov . Nasadený Vetericyn spray s dennou aplikáciu 2-3x. Po postupnom odlúčení nekrotického tkaniva sa rana rýchlo sťahuje, granuluje a asi počas 6 týždňov dochádza k vyhojeniu. Po celý čas je rana čistá, bez infekcie.

Skúsenosti s Vetericynom VF® ( z praxe malých zvierat )

V poslednom období čoraz častejšie zaznamenávame pri liečbe infekcií psov, mačiek a iných malých zvierat nárast multirezistencie patogénnych mikroorganizmov na bežne dostupné povolené antibiotiká a antimikrobiká. Táto situácia vyvoláva problém pri
nasadzovaní účinnej liečby. Na základe tohto stavu je snahou používať iné alternatívne metódy na efektívne potlačenie patogénnych mikroorganizmov. Trendom je použiť prípravky, ktoré čo najmenej zaťažia metabolizmus zvieraťa, s minimom nepriaznivých
vedľajších účinkov a zlikvidujú čo najširšiu škálu škodlivých mikroorganizmov.

Viacej si prečítajte v priloženom PDF súbore.

Použitie Vetericynu v praxi. Veterinárna prax Boldivet

Použitie Vetericynu v praxi.
MVDr. Zuzana Boldižárová, MVDr. Martin Boldižár
Veterinárna prax Boldivet www.boldivet.com


Prípravok Vetericyn obsahuje ako účinnú substanciu zaujímavú kyselinu, a to kyselinu chlórnu HClO. Táto kyselina sa vytvára aj prirodzene v samotnom organizme prostredníctvom neutrofilov pri procese fagocytózy. Aktivované neutrofyly, ktoré pohltili patogéna, začnú tvoriť peroxid vodíka H2O2 a prostredníctvom enzýmu myeloporixidázy ho konvertujú na silný oxidant – kyselinu chlórnu, ktorá fagocytovanú pohltenú cudzorodú látku zlikviduje. Keďže neutrofily nie sú schopné delenia sa a ich enzymatické rezervy sa po čase vyčerpajú, po určitom usmrtení patogénov odumierajú a stávajú sa súčasťou zápalového ložiska. Mŕtve neutrofily a baktérie tvoria hnis.

Kyselina chlórna je silné oxidačné činidlo a považuje sa za silnejší oxidant než je samotný chlór. Kyselina chlórna reaguje s množstvom biomolekúl, vrátane DNA, RNA, mastnými kyselinami a bielkovinami. Ako oxidačné činidlo nezvratne reaguje s membránovými enzýmami a štrukturálnymi proteínmi bunkovej membrány patogéna prostredníctvom procesu oxidácie a vytvorenými oxidačnými stratami v membránach patogénov spôsobí ich smrť.

Po vyskúšaní vzoriek Vetericynu od firmy A-care, ktorá ako jediná na Slovensku drží veterinárny prípravok s obsahom kyseliny chlórnej, som ho začala používať pri rôznych diagnózach u psov a koní a sledovať jeho účinnosť ako samostatného lieku, ako aj v podpornej terapii. Pri jeho použití treba rátať v prvých dňoch ako keby so zvýraznením klinických príznakov – kedy ide o zakútnenie procesu – čo neznamená, že by liek spôsobil zhoršenie stavu. Ide skôr o silnú reakciu patogéna alebo škodlivých substancií tak ako to už bolo popísané vyššie. Po pár dňoch – čo závisí od problému, ktorý sa rieši – sa celý proces hojenia stabilizuje.

Ďaľšie užitočné produkty

Hojenia rán a roztoky


 

Bezpečnostné kontajnery

  • WellLead

Endotracheálne kanyly

  • SharpSafe

 

 

Stiahnite si katalóg v PDF formáte.

Pridali sme referencie!

Zaujímajú vás prípadové štúdie a radi si prezriete informácie o produktoch na konkrétnych prípadoch? Ak áno, neprehliadnite nové pole menu "Referencie", v ktorom nájdete účinky Vetericynu vo viacerých variáciách použitia.

Informácie o novinkách

Buďte informovaní o novinkách na stránkach Acare

Syndikovať obsah